Odświeżona statuetka nie jest już „statuetką Euklidesa”, choć patronat tego starożytnego matematyka nigdy nas nie opuści. Nowy projekt podkreśla przede wszystkim wartości, które ma promować i wspierać konkurs Mądra Książka Roku. Jest on unowocześnioną wersją pierwotnego wykonania, co podkreśla fakt, że nauka, którą konkurs popularyzuje, to narzędzie nowoczesności pchające świat do przodu.

Zacznijmy od dołu. Zanim stał się on ażurową kompozycją, był najpierw piórem, stalówką… i zawsze krążył wokół geometrycznych, szczególnie trójkątnych kształtów. Ostateczna forma ich naturalną kontynuacją.

Trójkąt to narzędzie matematyczne, kształt istotny nie tylko w geometrii, związany z jednym z najsłynniejszych twierdzeń matematycznych, ale także symbol złożoności świata w ogóle. Jest on też wciąż nawiązaniem do stalówki – narzędzia pisarskiego – eleganckiego, kojarzonego z zamiłowaniem do słowa pisanego.

A wyżej? Postać inspirowana jest wybitnym matematykiem, jednak została pozbawiona pewnych atrybutów antycznego starca-naukowca-mężczyzny. To osoba, która uprawia naukę, zdobywa i szerzy wiedzę. Androginiczne rysy przypominają, że nieważne są wiek, płeć, pochodzenie; może to być każdy i do tego zachęca idea popularyzacji nauki. Postać nie wyklucza też odbiorców nauki – nas wszystkich, których bez względu na wiedzę i zainteresowania dotyczą odkrycia naukowe. Dynamiczna poza może przywodzić na myśl postęp, chęć odkrywania i nauczania.

W końcu – postać i geometryczny kształt przypominają o połączeniu człowieka i świata. Ludzkości, kultury i natury. Obie te kwestie – ich badanie, opisywanie, odkrywanie – są podstawą nauki i książek popularnonaukowych.

Autorką projektu jest Anna Sołtysik http://anna-soltysik.pl/